طراحی، ساخت و راه‌اندازی مراکز رادیوتراپی

طراحی، ساخت و راه‌اندازی مراکز رادیوتراپی2020-02-13T09:53:18+03:30

پرتودرمانی یا رادیوتراپی ( radiotherapy) یکی از مهم‌ترین شاخه‌های فیزیک پزشکی است. پرتودرمانی به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ مانند پرتوهای ایکس و آلفا و بتا و گاما که یا از دستگاه تابیده می‌شوند یا از داروهای حاوی مواد نشاندار شده ساطع می‌شوند گویند.

پرتودهی ممکن است توسط دستگاهی خارج از بدن ( رادیوتراپی خارجی ) یا توسط منبع پرتو در داخل بدن ( رادیوتراپی داخلی ) یا توسط مواد رادیواکتیو باز درداخل بدن انجام شود ( رادیوتراپی سیستمیک ) . نوع پرتودهی به نوع تومور، تحمل بافت‌های سالم اطراف محل آن، مسافتی که پرتو باید در داخل بدن طی کند همچنین به سلامت عمومی بیمار، تاریخچه بیماری و اینکه آیا بیمار از روش‌های دیگر درمان استفاده خواهد کرد یا نه و مجموعه‌ای عوامل دیگر بستگی دارد . دربیشتر بیماران از روش پرتودرمانی خارجی و در تعداری از بیماران از سه روش پرتو درمانی خارجی، داخلی، سیستمیک همراه با هم یا جداگانه استفاده می‌شود.

اشعه گاما یا x : این پرتوها از نوع تشعشع الکترومغناطیس محسوب می‌شوند، ولی طریقه تولید آن‌ها متفاوت است. پرتوهای x به وسیلهٔ دستگاهی به نام شتاب‌دهنده خطی تولید می‌شوند. پرتوهای با انرژی پایین در تخریب سلول‌های سرطانی سطحی و پرتوهای با انرژی بالاتر در درمان تومورهای عمقی تر بکار می‌رود.ذرات به وسیله شتاب دهنده‌های خطی، سنکروترن و سیکلوترون تولید می‌شود. ذرات شتابدار عبارتند از: الکترون که به وسیله تیوب اشعه X تولید می‌شود، نوترون‌ها که به وسیله عناصر رادیواکتیو و تجهیزات مخصوص تولید می‌شوند. یون‌های سنگین مثل پروتون‌ها، هلیوم و ذرات باردار کوچک یعنی مزون که به وسیله شتابدهنده و یک سیستم مغناطیسی تولید می‌شوند.

طراحی مراکز رادیوتراپی:

شرکت مهندسی پایشگران پرتو دانش با متخصصین برتر در حوزه رادیوتراپی، با سابقه فعال و بیش از یک دهه در بخش‌های مختلف مراکز رادیوتراپی خدمات ذیل را ارائه می‌دهد:
1- ساخت انواع درب‌های سربی برای شتاب‌دهنده‌ها خطی (انرژی پائین و انرژی بالا)
2- مشاوره برای ساخت و اجرا (صفر تا صد) بونکرهای بخش رادیوتراپی
3- مشاوره، نظارت برای راه‌اندازی و تجهیز بخش رادیوتراپی
4- انجام امور مربوط به کامیشنینگ (Commissioning ) دستگاه‌های رادیوتراپی (انواع شتاب‌دهنده)

5- آموزش و برگزاری دوره‌های تربیت فیزیسیست برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای ورود به حوزه رادیوتراپی