سیستم تانک تاخیری – مراکز ید درمانی

سیستم تانک تاخیری – مراکز ید درمانی2019-12-14T04:13:01+03:30

 مراکز ید درمانی – سیستم تانک تاخیری

ید-۱۳۱ یا ید رادیواکتیو ایزوتوپی پرتوزا از ید است که نیمه عمری حدود هشت روزه دارد. عنصر ید ۳۰ ایزوتوپ دارد که تنها یکی از آن‌ها (ید-۱۲۷) پایدار است. این ایزوتوپ اصولاً به صورت مصنوعی تولید می‌شود. ید رادیواکتیو اغلب در تست‌های تصویربرداری یا در درمان تیروئید پرکار، سرطان تیروئید، و انواع خاص دیگری از سرطان استفاده می‌شود. در مطالعات تصویربرداری مانند اسکن تیروئید، بیمار دوز کوچکی از ید رادیواکتیو را دریافت می‌کند که در سلول‌های تیروئید یا در انواع خاصی از تومورها تجمع می‌یابد و می‌توان با استفاده از اسکنر محل تجمع ید را ردیابی نمود. محل­‌هایی که ید بیشتری در آن تجمع یافته باشد نشان­‌دهنده فعالیت بیش از حد طبیعی (مانند ندول داغ تیروئید) هستند. در درمان سرطان تیروئید، بیمار دوز بالایی از ید پرتوزا را دریافت می‌کند که چون ید در سلول‌های تیروئید تجمع می‌یابد لذا اشعه منتشر شده سلول‌های تیروئید را از بین می‌برد.

از ید پرتوزا در پرتودرمانی داخلی سرطان پروستات، ملانوم داخل چشم، و تومورهای کارسینوئید هم استفاده می‌شود. (براکی‌تراپی) برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، ید رادیواکتیو را به شکل مایع یا کپسول خوراکی، از طریق انفوزیون، یا در داخل دانه‌های بدون روزنه‌ای به‌کار می‌برند که در داخل یا در نزدیکی تومور می‌گذارند.

پسماند­های مایع رادیواکتیو در رنج وسیعی از پزشکی، آموزش، پژوهش، تحقیقات و اماکن صنعتی تولید می­‌شوند. و اغلب این پسماند­ها به صورت مناسب و کامل مدیریت نمی­‌شوند. نگهداری ایمن پسماند­های رادیواکتیو برای واپاشی و رهاسازی متعاقب آن، نیازمند یک روش تکنیکی دقیق و قابل­ اجرای مناسب است. حجم پسماند تولیدی در مراکز پزشکی و دیگر مراکز صنعتی در بعضی مواقع مقدار معینی ندارد، اما در برخی مراکز پزشکی این پسماند­ها به صورت مکرر و در حجم معینی تولید می‌شوند. برای مراکزی که از مواد رادیواکتیو در حجم بالا استفاده می­‌کنند، باید پسماند تولیدی از عناصر رادیواکتیو ارزیابی و روش صحیحی برای مدیریت آنها به کار گرفت. برای مدیریت این گونه پسماندها باید از سیستم سپتیک تانک (پسآب تاخیری) استفاده کرد. به طوری‌که در یک سیستم مناسب این پسماندها نگهداری شوند تا اکتیویته آنها به حداقل مجاز رهاسازی مطایق پروتکل‌های آژانس برسد و برای محیط‌زیست و مردم مضر نباشد.

اشعه ناشی از عناصر راديواكتيو با قدرت نفوذ متفاوت و منابع ايجاد راديواكتيويته شامل منابع طبيعي و منابع مصنوعي هستند. در مورد منابع مصنوعي از سلاح‌هاي هسته‌اي و صنايع هسته‌اي و اثراتي كه صنايع هسته‌اي و به طور كلي مواد راديو‌اكتيو رها شده از اين صنايع در آلودگي آب­‌ها، اكوسيستم آبي و زنجيره غذايي انسان دارند، بحث مي‌شود و به عنوان نمونه از چندين حادثه در جهان فقط به حادثه چرنوبيل كه منجر به آلودگي گسترده و طولاني مدت محيط‌زیست شد، اشاره مي‌شود.

به تعداد مشخصی از تانک­‌های با جنس مخصوص که در تعداد و ابعاد مشخص ساخته می‌­شوند و برای کاربری­‌های خاص و عمدتا برای مدیریت پساب­‌های رادیواکتیو و رادیولوژیک جهت حفاظت از مردم و محیط‌­زیست به کار می­‌روند، پساب تاخیری یا اصطلاحا سپتیک تانک گفته می‌شود.